top of page

 

Genezy powstania reduty należy doszukiwać się w doświadczeniach z walk w 1807 roku. Wtedy to podczas przygotowań do wojny z Francuzami w miejscu, gdzie dziś stoi reduta, zbudowano lekką fortyfikację polową - tzw. przyczółek mostowy (Salinen Brűckenkopf). Leżał on nieopodal tężni solankowych, stąd pierwszy człon niemieckiej nazwy.

Przyczółek wzniesiono na przedpolu mostu solnego, który miał ochraniać. Jednakże w ostatnich dniach walk (1-2 lipca 1807 r.) miejsce to zostało zdobyte z marszu. Po bohaterskiej obronie twierdzy w 1807 roku, podczas której o mały włos nie zdobyto miasta, wyciągnięto pewne wnioski, co do dalszego istnienia twierdzy i rozpoczęto jej modernizację. Większość prac wykonano w latach 1832-1836. Ulepszono Fort Ujście, Szaniec Heydego, Szaniec Kleista oraz powstała Reduta Solna.

Reduta ma kształt lunety z zamkniętą szyją. Składa się z wału ziemnego, fosy i dwóch budowli ceglanych sklepionych kolebką. Główna budowla wzniesiona na planie dwóch stykających się kół - mniejszego i większego. W ścianach otwory strzelnicze do broni ręcznej oraz artylerii. Posiada zdobiony ceglany gzyms, kamienną podmurówkę oraz sklepienie przykryte ziemią. Drugie pomieszczenie, pełniące prawdopodobnie funkcję magazynu prochu, znajduje się w wale ziemnym.

 

Podczas obrony w roku 1945, Niemcy nie przywiązywali wagi do obrony w tym miejscu. Pomimo tego, że reduta była przyczółkiem Mostu Solnego, to nie została przygotowana do długotrwałej obrony. W świetle zaminowania wszystkich mostów w mieście nie było to konieczne. Odcinek ten jak i sama reduta została obsadzona siłami Volkssturmu. 16 marca 1945 reduta została zdobyta przez oddziały 6 Dywizji Piechoty.

W 1959 roku na „Harcerskiej konferencji żeglarskiej” poświęconej wychowaniu morskiemu podjęto decyzję o zorganizowaniu Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Kołobrzegu. W 1960 roku tereny po lewej stronie Kanału Drzewnego z Redutą Solną przekazano harcerzom. Ośrodek otwarto w 1961 roku, ale prace na tym terenie trwały jeszcze wiele lat.

W latach 90-tych reduta była ruiną. Przeprowadzono w niej prace remontowe i przystosowano do tzw. "Pirackiej Przygody".Od 15 latJest tam siedziba znamienitego Bractwa Pirackiego, zajmującego się atrakcjami morskimi, chistorycznymi oraz wojskowymi ,szerzeniem i kultywowaniem kultury i tradycji morskich, działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem techniki wojskowej oraz promocji historii Twierdzy Kołobrzeg,  oraz upowszechnianie wiedzy o materialnym i duchowym dziedzictwie Pomorza Zachodniego .

 

 

Atrakcje Kołobrzeg -Zwiedzanie Reduty Solnej z atrakcjami dla dzieci w Kołobrzegu.Zapraszamy grupy i osoby.
bottom of page