


Zwiedzanie Reduty Solnej Fortu obronnego z X1X w.
Po bohaterskiej obronie twierdzy przed wojskami Napoleona w 1807 roku, podczas której o mały włos nie zdobyto miasta, wyciągnięto pewne wnioski, co do dalszego istnienia twierdzy i rozpoczęto jej modernizację powstała Reduta Solna.Większość prac wykonano w latach 1832-1836.
Reduta ma kształt lunety z zamkniętą szyją. Składa się z wału ziemnego, fosy i dwóch budowli ceglanych sklepionych kolebką. Główna budowla wzniesiona na planie dwóch stykających się kół - mniejszego i większego. W ścianach otwory strzelnicze do broni ręcznej oraz artylerii. Posiada zdobiony ceglany gzyms, kamienną podmurówkę oraz sklepienie przykryte ziemią. Drugie pomieszczenie, pełniące prawdopodobnie funkcję magazynu prochu, znajduje się w wale ziemnym w którym powstała sala wystawowa .
Sala wystawowa pt. Śladami Twierdzy Kołobrzeg
Pracka Przygoda przygotowała ekspozycję w pomieszczeniu znajdującym się w otaczającym redutę wale ziemnym. – W takich pomieszczeniach znajdowały się prochownie. Były wentylowane, można więc było tu trzymać ładunki prochowe, kule, itd. W razie zagrożenia armaty wystawiano na wały, ustawiano je w furtach strzelniczych, w całym obiekcie.
Nad wejściem do pomieszczenia w wale powiewają flagi: polska, pruska i francuska. – Artylerzysto pruski! Proszę klucze! – zakrzyknie przewodnik przywołując kolegę, jak sam oficer, w mundurze– replice, oczywiście z epoki.
Wewnątrz gabloty z eksponatami, wśród których przeważają drobne przedmioty znalezione przez kołobrzeskich poszukiwaczy amatorów. – Guziki, plomby, klamry, fragmenty kul armatnich. – A tu proszę, ołowiane kule spłaszczone młotkiem i uformowane w kostki do gry.

Zapraszamy do zwiedzania Reduty
Solnej.
Przy Reducie Solnej można przenieść się do 1807 roku.
To właśnie tam Piracka Przygoda zgromadziła pamiątki
przypominające o oblężeniu Kołobrzegu przez Francuzów i heroicznej obronie armii pruskiej. Całość przenosi zwiedzających 200 lat wstecz. Przy wejściu czekają wartownicy z epoki.



